Home / Prelegenci

Prelegenci-podróżnicy festiwalu “Wielokulturowe dni podróży – Otwarty Bytów 2019”

PIĄTEK 26 lipca

17.00 – 17.10 – Otwarcie pierwszego dnia festiwalu

Z udziałem władz miasta Bytowa

17.10 – 18.00 – Wojtek Łopaciński „Zamiast szkoły w rok dookoła świata“

Nagrodzony przez prezydenta Torunia za promocję miasta i nominowany do nagrody Kolosy 2016, siedemnastolatek opowie o extremalnym zdobywaniu świata. Jeden z najmłodszych prelegentów na festiwalu z prawie najdłuższą podróżą udowodni, że marzenia można realizować już od najwcześniejszych lat.

Wyprawa dookoła świata rodziny Łopacińskich, w której Wojtek uczestniczył trwała 12 miesięcy i w tym czasie młody podróżnik zdobył w wieku 13 lat najwyższy afrykański szczyt Kilimanjaro, 6-tysięcznik „Huana Potosi“ w Boliwii i parę innych wulkanów.

Jak sam mówi „przez cały rok ani razu nie usiadł w ławce szkolnej, ale uczęszczał do szkoły życia." Ta prezentacja jest dla dorosłych, dzieci i młodzieży – dosłownie dla wszystkich ciekawych świata.

www.lopacinskichSWIAT.pl

18.00 – 19.00 – Warsztaty afrodance przy muzyce na żywo

Rodzinne warsztaty tańca poprowadzą tancerki z Nandaloo. Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury. Doświadczone w prowadzeniu afrykańskich warsztatów muzyczno-tanecznych instruktorki od lat prowadzą regularne zajęcia w wielu polskich instytucjach kulturalnych i imprezach plenerowych. Tradycyjne instrumentarium Afryki Zachodniej i rytmy z tamtych rejonów wraz z ich dynamicznymi aranżacjami, dostarczają widowni wspaniałych wrażeń i zawsze porywają do energetycznego tańca.

https://www.facebook.com/Nandaloo

19.00 – 20.00 – Maja Kurant "Senegal i Gwinea - czyli o muzyce, tańcu, jedzeniu i życiu oczami tubaba”

“Tubab” to senegalskie określenie na białego przybysza, czyli “białasa”. Tubab Maja Kurant to zaciekawiona afrykańską kulturą podróżniczka, która pojechała do Senegalu poznać taniec i muzykę czarnego lądu. Wróciła z dużo większym bagażem i jeszcze większą świadomością, że jest tam wciąż bardzo dużo do odkrycia. W następnym roku wybrała się w muzyczno-taneczną podróż jeszcze bliżej afrykańskiej kolebki tj. do Gwinei skąd również przywiozła wiele zdjęć i opowieści, którymi chce się z Wami podzielić.

W jej opowieści nie zabraknie baobabów, dżemu z mango, aromatu kawy z limonką, dźwięku bębna i kory, dzikości sabaru, 12-letniej nauczycielki tańca, połączenia rastafarianizmu z islamem, wspólnoty, wioski dzieci, bardzo nieeuropejskiego transportu, prania w rzece, warsztatu krawieckiego oraz dużych białych uśmiechów….. Dużo, jak na jedną prezentację, ale ona sobie z tym poradzi.

20.00 – 21.00 – Katarzyna Kozłowska ,,Przygoda życia, czyli podróż dookoła świata po 50-ce."

Myślisz, że samotna kobieta po 50-tce nie da sobie rady na świecie? Katarzyna rocznik 1965 udowni, że jest dokładnie na odwrót. W pięć miesięcy przejechała 3 kontynenty, 30 wysp i 59 tysięcy kilometrów. W swoją podróż życia wyruszyła w wieku 52 lat, realizując najgłębiej skrywane marzenie o wyprawie na koniec świata z plecakiem. To nie będzie tylko opowieść o niezwykłych miejscach, przygodach i spotkanych ludziach, ale także przemyśleniach i refleksjach kobiety dojrzałej, która znalazła odwagę do pokonania swoich granic komfortu. W jakimś sensie to także poradnik motywacyjny dla tych, którzy boją się dokonać zmian w swoim życiu i podążać za marzeniami. Z podróży narodziła się książka, dostępna już na rynku.

Z wykształcenia anglistka, gerontolog a także trener motywacyjny. Z zamiłowania podróżniczka i pisarka. Przełamuje stereotypy wieku i udowadnia, że metryka nie jest przeszkodą w realizacji marzeń. Wspina się po górach, pisze i wydaje książki oraz prowadzi bloga podróżniczego. Do tej pory ukazały się jej następujące powieści : ,,Trzymałam Anioła za rękę’’, ,,Bo warto’’, ,,Gniew motyla’’ i ,,50 tka dookoła świata’’. Kiedy w jej życiu przyszedł moment, w którym uświadomiła sobie, że nie warto odkładać marzeń na potem, bo ,,potem” dzieje się właśnie teraz, wzięła plecak i wyruszyła w samotną podróż dookoła świata.

Dzisiaj, kiedy świat stał się łatwo dostępny, nie ma białych plam na mapie a granice się zatarły, podróż daleka nie jest już wyczynem. Jednak wyzwaniem jest dokonać zmiany w swoim życiu, założyć plecak, zostawić wygodne życie i wyruszyć przed siebie samemu na kilka miesięcy. Niskobudżetowa wyprawa, pełna improwizacji może wydawać się ryzykowana ale także niezwykle barwna w przeżycia... To będzie opowieść o tym jak mniej w życiu, oznacza często więcej. Jak żyje się wśród łowców głów i jacy są ludzie na Antypodach. A także dlaczego pokochałam Tasmanię i co jest najbardziej fascynującego po drugiej stronie globu.

www.goanywhere.to

21.00 – 21.50 – Kolektyw muzyczny Cocodjembé i Nandaloo - koncert muzyki afrykańskiej z pokazem afrykańskiego tańca z ogniem

W piątkową noc na scenie bytowskiego zamku zabrzmią afrykańskie rytmy Kolektywu muzycznego, na który składają się połączone zespoły Cocodjembé i Nandaloo.

Żywiołowe kompozycje stworzone z naturalnych dźwięków dundunów, djembe, balafonu oraz dzwonków zabiorą nas w podróż do korzeni muzyki i kolebki ludzkości. Tu każdy rytm opowiada inną historię, każdy rytm ma swą moc, w której zaklęty jest ogrom kultury plemiennej.

Nandaloo w języku Mandinke oznacza "lekarstwo". Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury.

Cocodjembé i Nandaloo tworzą pasjonaci afrykańskiej muzyki i kultury. W swojej muzyce łączą afrykańskie dziedzictwo ze słowiańskim temperamentem zarażając słuchaczy Czarnym Kontynentem. Tradycyjne instrumentarium Afryki Zachodniej i rytmy z tamtych rejonów wraz z ich dynamicznymi aranżacjami, dostarczą mieszkańcom Bytowa wspaniałych wrażeń i porwą widownię do energetycznego tańca.

Po zmroku nie zabraknie na scenie również ognia Vashi Hoop, idealnie współgrającego z dzikimi rytmami. Więc i Was też nie może zbraknąć!!!

https://www.facebook.com/Nandaloo https://www.facebook.com/Cocodjembe https://soundcloud.com/cocodjembe https://www.facebook.com/vashi.hoop/

SOBOTA 27 lipca

13.00 – 14.00 – Warsztaty dla dzieci „Jak zjeść ryż chińskimi pałeczkami“

Warsztaty skierowane do dzieci od 6 do 15 lat. Podczas zajęć dzieci zmierzą się z chińską sztukę jedzenia pałeczkami. Skosztują prawdziwej chińskiej herbaty zaparzonej w tradycyjnym glinianym dzbanku a na koniec namalują chińskiego smoka na papierowych talerzykach. Poznają chińskie wierzenia, przesądy i zwyczaje. Będą umiały umiejscowić Chiny na mapie świata.

Warsztaty będą wsparte prezentacją multimedialną oraz oryginalnymi rekwizytami. Zajęcia „Jak zjeść ryż chińskimi pałeczkami“ to świetna okazja, aby pokazać najmłodszym dzieciom, że różnice kulturowe mogą być interesujące i warto je poznawać a przede wszystkim, że różnorodność i odmienność nie jest niczym złym, a wręcz niezwykle ciekawym i inspirującym.

14.00 – 15.00 – Darek Paciorek "Kawałek Azji I Afryki oraz ich mieszkańcy"

Fotograf, podróżnik, instruktor sportów paralotniowych, instruktor kajakarstwa i nurek. Autor albumu fotograficznego "Kaszuby z nieba widziane". Podróżuje odkąd nauczył się chodzić. Pierwsze podróże skromne acz wyzywające w obrębie własnego podwórka, ostanie znacznie bardziej egzotyczne, sięgające dalekiej Australii. Zawsze wyposażony w sprzęt foto, dokumentuje otaczający go świat. W zależności od kierunku podróży, w ekwipunku, obok aparatu fotograficznego, nurkowe ABC albo paralotnia.

W roku 2017 spędził w Azji południowo-wschodniej i Australii ponad 5 miesięcy. Zima 2018-2019 minęła mu na podziwianiu Maroko z pokładu paralotni oraz poznawaniu ludu Amazigh i jego kultury o matriarchalnych podstawach, która zadziwia wyjątkowym charakterem islamskim świecie.

Dariusz opowie o przygodach, miejscach a przede wszystkim o poznanych w podróży ludziach. Ludzie będą też tematem głównym jego wystawy fotograficznej, towarzyszącej festiwalowi.

Fotografia lotnicza: https://www.dariuszpaciorek.pl Nauka latania na paralotni: www.paralotnie.org

15.00 – 16.00 – Łucja Łopacińska „Na koniec świata i jeszcze dalej – 10 letnia Łucja w rocznej podróży przez pieć kontynentów“

Najmłodsza prelegentka festiwalu opowie o rocznej podrózy dookoła świata z plecakiem bez hoteli z sercem otwartym do ludzi. Udowodni że niemożliwe jest możliwe a świat jest mniejszy niż nam się wydaje. Na scenie przedstawi nam jaki jest świat, oczami dziecka. Opowie o spotkaniu z lwem Toby i jak mieszka się w chatce z gliny w masajskiej wiosce.

Łucja jest również współautorką dwóchksiążek pt. “Zabrałam brata dookoła świata”, w której pisze wraz z bratem i rodzicami o swoich przygodach podczas wyprawie dookoła świata.

Po prezentacji Łucja będzie podpisywała swoje 2 książki pt. “Zabrałam brata dookoła świata”

www.lopacinskichswiat.pl

16.00 – 17.00 – Przemek Wołoszyk "Pierwszy wysoki szczyt”

Jako pierwszy Polak obszedł nasz kraj na trzy różne sposoby: 2010 - Polska na piechotę - 1000 kilometrów; 2013 - Polska kajakiem - 1047 kilometrów Wisłą z gór do morza; 2015 - Polska dookoła rowerem - 2500 tysiąca kilometrów.

Na codzień przewodnik miejski po Toruniu, który od zawsze miał ducha odkrywcy. W prezentacji pt "Pierwszy Wysoki Szczyt" opowie o Mont Blanc, która zawsze zaprzątała mu głowę. Po prostu od zawsze wiedział że musi ją zdobyć.

Ma jeszcze zamiar kiedyś zabrać się za koronę ziemi a ten szczyt był najlepszym startem w tym kierunku.Przemek opowie jak zdobył Mont Blanc i Gran Paradiso podczas jednego wyjazdu i jak się zaraził górami wysokimi.

W kwietniu 2019 ruszył na kolejną wyprawę życia. W planie był przejazd rowerem z Rzymu do Fromborka, dokładnie szlakiem wielkiego torunianina Mikołaja Kopernika. W Rzymie wylądował 4 kwietnia. Złożył rower i ruszył w drogę a jak to się zakończyło opowie Wam sam na scenie.

www.facebook.com/przemek.woloszyk

17.00 – 18.00- Renata i Maciek Czerscy „Długi marsz przez Nową Zelandię“

Zdobywcy szlaku „Te Araroa“ – najdłuższej trasy trekingowej w Nowej Zelandii, mieszkają na co dzień w Krakowie i pracują (bez wdawania się w zbędne szczegóły) jako korposzczury.

Podróżują od czasów wczesnostudenckich, odwiedzili między innymi Kanadę, Meksyk, Kolumbę, RPA, Lesotho, Iran, Indie a ostatnio przeszli na nogach całą Nową Zelandię – ponad 3000 km.

Te Araroa – najdłuższy szlak w Nowej Zelandii, biegnący przez całą długość kraju, obie wyspy Północną i Południową. Choć nazwę z języka maoryskiego można przetłumaczyć jako „długa droga” nierzadko idzie się bezdrożami. 145 dni marszu, ponad 3000 km przez wszystko to co w Nowej Zelandii najlepsze. Przez góry, wulkany, rzeki, lasy, plaże, bagna, miasta, wioski, farmy i pastwiska. Przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów świata, znane szerszej publiczności jako Śródziemie z Władcy Pierścieni.

https://www.facebook.com/nieregularnikzpodrozy/

18.00 – 19.00 - Monika Popławska „Kolumbia - kraj magii i kontrastów”

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (aczkolwiek „niepraktykująca”). Zafascynowana kulturą Kolumbii i zakochana w jej Wybrzeżu Karaibskim, które jej zdaniem jest najbardziej szalone i najbardziej kolorowe ze wszystkich regionów Kolumbii (chociaż nie najpiękniejsze).

W przeszłości, w ramach wolontariatu, uczyła angielskiego w Barranquilli i pobliskich miejscowościach, a później pracowała w Bogocie. Jednym z jej ulubionych wspomnień jest zatańczenie wspólnie z Kolumbijczykami tradycyjnego tańca cumbia w paradach jednego z największych karnawałów na świecie (Barranquilla). Uwielbia tańce latynoskie, a salsa w słuchawkach stawia ją na nogi każdego dnia.

19.00 – 20.00 - „Kulinarna wojna na smaki. Czyli lokalna tradycja kontra światowa kuchnia“

Zawody kulinarne z kucharzem tradycjonalistą i kucharzem podrożnikiem z degustacją widowni

20.00 – 20.45 – Los Companieros - koncert muzyki etnicznej z Peru

"Los Companieros”, to zespół indiański specjalizujący się w realizowaniu koncertów muzyki peruwiańskiej i z regionu andyjskiego.

Muzyka Andyjska to tradycyjna muzyka z krajów andyjskich, Peru, Boliwii i Ekwadoru. W Europie jest również znana jako muzyka indiańska lub muzyka peruwiańska. Podczas koncertu publiczność przenosi się do Andów dzięki melodiom granym na fletnii pana. Etniczna muzyka śpiewana w języku hiszpańskim i quechua.

Nie zabraknie piosenki El Condor Pasa, czyli Lot kondora i innych piosenek folkloru peruwiańskiego, bądź tradycyjnych utworów z Ameryki Południowej. Kolorowe poncza i andyjskie instrumenty to prawdziwy koncert z Peru. Muzyka andyjska stanowi swoisty pomost pomiędzy teraźniejszością, a Ameryką prekolumbijską. To muzyka o indiańskim rodowodzie, która nie zatraciła swojego ludowego charakteru.

20.45 – 21.30 – Wojciech Łopaciński „Rusz się i zacznij realizować swoje marzenia“

Ciągle odkładasz na jutro Twoje marzenia? Czujesz, że nie jesteś gotowy do odważnych decyzji? A może nigdy nie poczujesz dreszczu emocji, bo nie potrafisz dosięgnąć głębi swojego serca... Ta prezentacja motywacyjna poderwie Cię do działania!!! Po niej zaczniesz nie tylko odważnie marzyć, ale i działać.

https://www.facebook.com/lopacinskichswiat/

21.30 – 22.45 – film podróżniczy o wyprawie doooła świata

75 minut niesamowitych przygód podczas wyprawy przez obie Ameryki, Afrykę i Azję rodziny z dwójką dzieci, która przez rok podróżowała z plecakami i namiotami, bez hoteli i wielkich pieniędzy. Zbiór emitowanych na antenach TVN, TVP1,TVP2, TVP3, POLSAT, TV REPUBLIKA, TV TRWAM krótkich filmów z podróży

NIEDZIELA 28 lipca

12.00 – 13.00 – Warsztaty dla dzieci “Survival w podróży”

Instruktorzy prowadzący warsztaty to instruktorzy Harcerscy oraz założyciele Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu. Ich warsztaty nauczą Was umiejętności przetrwania w różnych warunkach i sytuacjach, które mogą zaskoczyć podczas każdej podróży, zarówno do miasta i na dalekie pustkowia. Przybliżą najważniejsze techniki survivalu, zwrócimą uwagę na to, jak się przygotować i zabezpieczyć, gdzie wystrzegać się niebezpieczeństw i jak sobie radzić, gdy wszystko inne zawiodło i jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i przysłowiową nerkę na biodrze.

Podczas warsztatów poruszone będą tematy: Odpowiedniego przygotowania i logistyki wyjazdu; Schematy postępowania w sytuacji survivalowej, Niezbędne kroki do przeżycia, Zestaw EDC podróżnika, czyli niezbędne produkty, które można wykorzystać na milion sposobów mogące nawet uratować życie; Psychologii survivalu, przetrwania w ekstremalnych warunkach - odniesienia do osobistych doświadczeń instruktorów; Zdobywania i uzdatniania wody w warunkach terenowych; Poszukiwania i organizacji schronienia; Ogień - jako źródło życia;

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli: Zobaczyć i przećwiczyć rozbijanie podstawowych typów schronień wykonanych przy użyciu płachty biwakowej, Przetestować własnoręcznie wykonany filtr terenowy oraz dostępny w sklepach filtr turystyczny, Nauczyć się krzesać ogień za pomocą metod pierwotnych.

Ciekawe zagadnienia, które mogą być cenną wskazówką nie tylko podczas podróży i sytuacji kryzysowej, ale przede wszystkim świadomością “Jak się PRZYGOTOWAĆ” na wyprawę, na urlop, na wyjście na spacer z psem, co warto mieć ZAWSZE przy sobie i jak nie pozwolić stresowi wziąć górę nad działaniem.

www.dzikadroga.pl

13.00 – 14.15 – Fundacja Dzieci Afryki "10 lat Dzieci Afryki - z potrzeby serc"

Rok 2019 jest rokiem szczególnym dla fundacji. To jubileusz jej działalności. To dekada wspólnej pracy, wyzwań, radości z pomagania potrzebującym.

70-minutowy film pt. "10 lat Dzieci Afryki - z potrzeby serc" jest podsumowaniem 10 letniej pracy na rzecz setek potrzebujących. Jeśli masz otwarte serce na drugiego człowieka, to koniecznie musisz zobaczyć ten film.

http://dzieciafryki.com

14.15 – 14.45 – Danuta Bocian – „Podróż dla wspomnień: USA, Kanada“

Matka na pełen etat, podróżniczka i pełna odwagi kobieta.

Wraz ze swoim niepełnosprawnym partnerem oraz 7 miesięcznym synkiem zrealizowała PODRÓŻ DLA WSPOMNIEŃ po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, o której głośno było we wszystkich polskich mediach.

Jako matka, partnerka i kobieta jest realnym przykładem osoby pełnej empatii, piękna i siły.

14.45 – 15.45 –Klaudia Jadwiszczuk i Krzysztof Lewicki „TANDEMOWE TRIP LOVE - ZIMOWA EKSPEDYCJA ROWEROWA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE Z PSEM“

Klaudia Jadwiszczyk, Krzysztof Lewicki – ekstremalni podróżnicy, pierwsi na świecie, którzy przetrwali 6 zimowych miesięcy żyjąc w drodze i mieszkając w namiocie, pierwsi, którzy zdobyli Nordkapp w warunkach zimowych na rowerze tandemie z przyczepką i dużym psem. Mierzą się z potężnymi wyzwaniami, walczą z żywiołem, testują granice ludzkiej wytrzymałości, dostrzegają radość w najdrobniejszych elementach, a przetrwać pozwala im niezaprzeczalna niezłomność, hart ducha i potęga umysłu. Rzucili posady w korporacji na rzecz życia wolnym - w podróży i w naturze. Jak sami mówią – znaleźli się w lesie, połączyła ich pasja życia blisko natury i pragnienie odkrywania nowego, w tym co już znane.

Laureaci wielu nagród podróżniczych, m.in. nominowanie do “Podróży Roku” National Geographic, bohaterowie kilkudziesięciu artykułów największych gazet podróżniczych w Polsce i za granicą, prywatnie właściciele firmy outdoorowej Dzika Droga

Historia o nieprawdopodobnej sile, odwadze i niezłomności. Wyprawa przez najbardziej niebezpieczne góry północnej Szwecji w Parku Narodowym Sarek. Zima, narty biegowe i sanie transportowe o wadze 70 kilogramów, gdy waga właściciela ledwo sięga… 60 kg!

Dwa tygodnie zimowej wędrówki przez najtrudniejsze miejsca, zdradliwe góry i pułapki terenowe dzikiego obszaru szwedzkiej Laponii. Samotny człowiek w zamieciach śnieżnych, wietrze dochodzącym do 100 km/h oraz mrozie tak silnym, że trudno było nawet pomyśleć o toalecie. Starcie z Żywiołem, wobec którego człowiek jest bezradny. W zupełnej izolacji, bezkresie bieli, gdzie horyzont się zaciera i nie sposób wiedzieć, czy to wciąż ziemia, czy już niebo.

Nagrodą byli ludzie spotkani po drodze, prawdziwa przyjaźń Saamów, pierwotnego ludu Laponii i niezwykły dar ich tradycyjnego rzemiosła, który nigdy nie opuszcza rodzimych kręgów. Setki godzin przy ognisku, miliony gwiazd nad głową, pogonie za polującym na renifery Kadlookiem, zorze polarne, pierścionek zaręczynowy, który dopełnił całą wyprawę i miękkie futro malamuta, który nie tylko ogrzewał podczas mroźnych nocy, gdy temperatura dochodziła do -35st C, ale był najlepszym Przyjacielem i towarzyszem drogi, ponieważ to on był głównym Bohaterem zimowej drogi na lodowy kraniec Europy.

http://www.dzikadroga.pl/

15.45 – 16.45 – GWIAZDA FESTIWALU: Mieczysław Bieniek-Hajzer „Azja na wesoło“

Autor 8 książek podrózniczych. Górnik, co kopalnię rzucił i w świat ruszył. Od 1971 roku, po ukończeniu technikum górniczego, pracuje jako górnik dołowy w kopalni KWK Wieczorek. Udziela się także jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został odznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2000 roku uległ ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku. Oznaczało to też koniec na zawsze pracy na kopalni.

W ramach swoistej terapii psychicznej wyruszył w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudnodostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą.

W 2006 roku na swoje 50. urodziny wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstał film dokumentalny „W drodze”.

W 2010 roku Bieniek wydał swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich.

www.blogrowerowy.pl

16.45 – 17.00 – GWIAZDA FESTIWALU: Łukasz Krasoń – „Niemożliwe jest możliwe

Niepełnosprawny facet, który mimo zaniku mięśni pozostawił spokojne szpitalne życie i zorganizował konwój rowerowy przez Polskę a potem, jakby było mu mało, pojechał sobie z żoną i synem do USA!!! Sam o sobie mówi tak: „Jestem na wózku od 7. roku życia i chociaż rokowania nie są idealne, to wciąż ja decyduję, jak zinterpretuję rzeczywistość. Po pierwsze, to ja wybieram rzeczy, na których się skupiam i po drugie, nikt inny - tylko ja - wybieram drogę, którą chcę podążać. Tak naprawdę jest w około nas tyle pozytywnych rzeczy, które mogą przynieść nam radość i uśmiech, sprawiając, że jakakolwiek słabość czy dysfunkcja nie ma znaczenia. Nieważne, że nie mogę chodzić, jeśli mogę otaczać się ludźmi, z którymi chcę zwiedzać świat i budować szczere relacje. Nieważne, że nie mogę sam jeść, jeśli mogę prosić o pomoc kogoś innego i śmiać się z tego razem. Takich przykładów jest cała masa, nie tylko w moim życiu, u każdego można je znaleźć”.

Przykuty do łóżka zawstydza swoją aktywnością zdrowych i inspiruje do działania. Nie ma sensu więcej pisać, bo Łukasza trzeba po prostu poznać i posłuchać. TE DWADZIEŚCIA MINUT Z ŁUKASZEM ZAPAMIĘTACIE DO KOŃCA ŻYCIA!!!

17.00 Zakończenie festiwalu

Podczas którego organizatorzy wręczą nagrody wybranym prelegentom oraz przekarzą Bibliotece Miejskiej książki autorstwa wszystkich podróżników tegorocznego festiwalu.

 


Festiwal Otwarty Bytów 2019

Wielokulturowe dni podróży | 26-28 lipiec 2019